To Join ARC and Pay Dues, go to Join/Renew Membership Page

​Call 817-823-7134 to leave a message

CHeck out the new ARC Video Podcast

Channel on Rumble

Video Podcast #4 is now online

See Matt Hayes Tell us why he's the best candidate

for Justice of the Peace, Precinct 7

https://rumble.com/c/c-1724265​​​​

Arlington Republican Club contributes $25,000 to local candidates
Race R Candidate Amt Available Opponent Amt Avail ARC $
SD 9 Kelly Hancock $2641.30 Gwenn Burud $61,693.93 $500
Texans for KH $3,555,563.08
HD 92 Joe Livingston $3896.27 Salman Bhojani $24,682.59 $1,500
HD 94 Tony Tinderholt $57,197.90 Dennis Sherrard $11,500 $4,000
HD 95 Taylor Mondick $11,821.98 Nicole Collier $2,331.76 $1,000
HD 96 David Cook N/A $500
Tx Bd Educ 11 Pat Hardy $18,707.20 Luis Sifuentes $0 $500
LMS for Texas $12,577.80
Tx Bd Educ 13 Kathryn Monette $122.33 Aicha Davis $0 $500
Court of Appeals 3 Elizabeth Kerr $9,350.27 Delonia Watson $3,621.17 $500
TC Judge Tim O'hare $82,700.16 Deborah Peoples $93,335.45 $3,000
TC DA Phil Sorrels $51,556.46 Tiffany Burks $26,188.75 $1,000
TC Commissioner Ct Andy Nguyen $87,299.35 Alisa Simmons $13,534.86 $2,500
TC Dist Clerk Tom Wilder $58,011.53 Ruby Woolridge Not req to rpt $1,000
TC Clerk Mary L Nicholson $20,993.84 Linsey Fagan $10,753.35 $500
141 Dist Ct John Chupp $35,132.87 Stefanie Klein $16,023.36 $500
485 Dist Ct Steve Junes $500
CDC4 Andy Porter $20,797.42 Sam Williams $4,308 $500
Crim. Ct. 5 Brad Clark $5,438.38 Lesa Pamplin $0 $500
Crim. Ct. 6 Randi Hartin $1,056.22 Ebony Turner $15,226.35 $500
Crim. Ct. 7 Eric Starnes $5,062.22 Marq Clayton $24,630.94 $500
324 Dist Ct Beth Poulos $21,622.71 Crystal Gayden $50,377.18 $1,000
Juvenile Ct. Alex Kim $27,390.32 Frank Adler $0 $500
Probate Ct. 2 Brooke Allen $119,531.84 Alisha Darden $300 $500
JP Pct. 2 MT Curnutt $19,508.93 Jeca Williams $7,621.76 $500
JP Pct. 7 Matt Hayes $9,525.24 Kenneth Sanders $10,409.04 $2,500

arlingtonrepublicanclub@gmail.com

Since 1975

​Next ARC Meeting
TBA

(Stay Tuned - Roger Williams coming)

Maverick Bar and Grill 
601 E. Main St. 

6:00pm. dinner (optional)
7:00pm. Meeting 
​​

ARC MEETing Video

Lynn DAVENPORT ON BLOCKCHAIN BABIES, SYNTHETIC  BIOLOGY & TOKENIZED ECONOMICs
https://rumble.com/c/c-1607105



CRIMINAL DISTRICT COURTS
CRIMINAL DISTRICT COURT #1: ELIZABETH BEACH
CRIMINAL DISTRICT COURT #3: ROBB CATALANO 
CRIMINAL DISTRICT COURT #4: ANDY PORTER
297TH JUDICIAL DISTRICT COURT: DAVID HAGERMAN 
371ST JUDICIAL DISTRICT COURT: RYAN HILL
372ND JUDICIAL DISTRICT COURT: JULIE LUGO
432ND JUDICIAL DISTRICT COURT: RUBEN GONZALEZ 

FAMILY COURTS

231ST JUDICIAL DISTRICT COURT: JESSE NEVAREZ 
233RD JUDICIAL DISTRICT COURT: KENNETH E. NEWELL 
322ND JUDICIAL DISTRICT COURT: JAMES B. MUNFORD 
324TH JUDICIAL DISTRICT COURT: BETH A. POULOS
325TH JUDICIAL DISTRICT COURT: CYNTHIA TERRY
485TH JUDICIAL DISTRICT COURT: STEVE JUMES


​Juvenile Court

323RD JUDICIAL DISTRICT COURT: Alex Kim 

Probate Courts
PROBATE COURT NO. 1: Chris Ponder 
PROBATE COURT NO. 2: Brooke Allen 


Justice of the Peace
PRECINCT 2: Mary Tom Cravens Curnutt 

PRECINCT 6: Jason M. Charbonnet
PRECINCT 7: Matt Hayes

Statewide:
Governor: Greg Abbott  
Lieutenant Governor: Dan Patrick 

Attorney General: Ken Paxton  
Comptroller: Glenn Hegar  
Agriculture Commissioner: Sid Miller  

Public Lands Commissioner: Dawn Buckingham  
Railroad Commissioner: Wayne Christian 

Other Statewide Races

Supreme Court Justice, Place 3: DEBRA LEHRMANN

Supreme Court Justice, Place 5: REBECA HUDDLE
Supreme Court Justice, Place 9: EVAN YOUNG
Judge, Criminal Court of Appeals, Place 2: MARY LOU KEEL
Judge, Criminal Court of Appeals, Place 5: SCOTT WALKER
Judge, Criminal Court of Appeals, Place 6: JESSE F. MCCLURE, III

Arlington Republican Club-Endorsed Candidates

U.S. House

District 6: Jake Ellzey 

DISTRICT 25: Roger Williams 
DISTRICT 33: Patrick David Gillespie

Texas State Senate
DISTRICT 9: Kelly Hancock
DISTRICT 10: Phil King
DISTRICT 22: Brian Birdwell 


Texas House of Representatives
DISTRICT 92: Joe Livingston

DISTRICT 94: Tony Tinderholt 
DISTRICT 95: Taylor Mondick

DISTRICT 96: David Cook

Texas State Board of Education
DISTRICT 11
Patricia "Pat" Hardy 
DISTRICT 13-North Arlington, Fort Worth: Kathryn Monette

Court of Appeals

2ND COURT OF APPEALS JUSTICE, PLACE 3: 

Elizabeth Kerr also listed at bottom

Tarrant County Judge
Tim O'Hare


Tarrant County District Attorney
Phil Sorrells

Tarrant County Commissioners Court
PRECINCT 2 COMMISSIONER: Andy Nguyen

TARRANT COUNTY DISTRICT CLERK
TOM WILDER 

TARRANT COUNTY CLERK
MARY LOUISE NICHOLSON 

CIVIL DISTRICT COURTS
48TH JUDICIAL DISTRICT COURT: CHRIS TAYLOR 
141ST JUDICIAL DISTRICT COURT: JOHN P. CHUPP 
236TH JUDICIAL DISTRICT COURT: TOM LOWE 


COUNTY COURTS AT LAW
COUNTY COURT AT LAW NO. 1: DON PIERSON 
COUNTY COURT AT LAW NO. 2: JENNIFER RYMELL 
COUNTY COURT AT LAW NO. 3: MIKE HRABAL


COUNTY CRIMINAL COURTS

COUNTY CRIMINAL COURT NO. 1: DAVID COOK
COUNTY CRIMINAL COURT NO. 2: CAREY WALKER
COUNTY CRIMINAL COURT NO. 3: BOB MCCOY
COUNTY CRIMINAL COURT NO. 4: DEBORAH NEKHOM
COUNTY CRIMINAL COURT NO. 5: BRAD CLARK
COUNTY CRIMINAL COURT NO. 6: RANDI HARTIN
COUNTY CRIMINAL COURT NO. 7: ERIC STARNES
COUNTY CRIMINAL COURT NO. 8: CHARLES L. "CHUCK" VANOVER
COUNTY CRIMINAL COURT NO. 9: BRIAN BOLTON

COUNTY CRIMINAL COURT NO. 10: TRENT LOFTIN​